Opublikowano Dodaj komentarz

Lekcja Montessori – Linia życia człowieka

Jak pokazać dziecku tajniki czasu.  Linia Życia – Podróż przez przeszłość, teraźniejszość a nawet przyszłość

Pojęcia abstrakcyjne: czas, historia, przeszłość, przyszłość, teraźniejszość — dziecko nie zawsze je dobrze rozumie. Co potrzeba, by mu to ułatwić? Potrzeba czasu ???? Daj dziecku czas, by trochę dojrzało, ale jednocześnie możesz je wspomóc. Z pomocą przychodzą nasze materiały. Przygotuj więc Lekcję: Linia życia człowieka. To będzie bardzo interesująca lekcja, bo o Tobie. A dzieci z ciekawością wysłuchają Twojej historii.

Co potrzebujesz do przeprowadzenia Lekcji Linia życia człowieka?

Przygotuj:

Jak przeprowadzić Lekcję Linia życia człowieka

  1. Opowiedz o swoim dzieciństwie, o tym, co Tobie opowiadali rodzice o narodzinach, o szkole, pierwszej pracy, ślubie, narodzinach dziecka. Wybierz kilka ważnych i chronologicznie ułożonych wydarzeń, dat z Twojego życia.
  2. Przynieś gadżety związane z każdym z etapów i z Tobą (pieluszka, notes, dzwonek od roweru, krawat lub torebkę itp.) Zadbaj o anegdotki. Pośmiejecie się razem. Starszym dzieciom dodaj w opowieści, ile miałaś/eś lat.
  3. Poproś dzieci o ułożenie materiału Linia życia człowieka. Zrobią to samodzielnie nawet młodsze, dzięki zaprojektowanej kontroli błędu. Linia życia człowieka (kobiety lub mężczyzny, do wyboru) da dzieciom ogólny obraz czasu człowieka.
  4. Nad każdą z ilustracji dodaj swoje zdjęcia z danego okresu. Poproś dzieci lub rozdziel gadżety miedzy poszczególne etapy. Pokaż dzieciom lub zapytaj, na którym etapie życia jesteś.
  5. Możesz poprosić o dodanie lat ułożonych ze złotego materiału, symboli liczb, o napisanie dat.

Podobną lekcję zrób wraz z dziećmi i ich zdjęciami. To pomoże urealnić, skonkretyzować czas i to jak biegnie w życiu dziecka:

  1. Poproś dziecko aby na rolce papieru do rysowania lub sklejonych kartkach papieru (tak aby tworzyły linię) ułożyło zdjęcia, na których jest sfotografowane.
  2. Rozkładajcie zdjęcia według kolejności czasowej, od momentu narodzin aż do teraźniejszości.
  3. Na linii czasu możecie umieścić przedmioty związane z danym okresem (zadbaj o ich przygotowanie wcześniej: w domu to łatwe, w placówce przyjdą z pomocą rodzice dzieci).
  4. Linię życia możecie uzupełnić rysunkami. Rysowaniem dziecko uzupełni to, czego nie ma na zdjęciu, a co pamięta samo, z opowiadań, to co było i jest dla niego ważne.

Co jeszcze możesz omówić w tym temacie?

  1. Linia życia jest też świetnym uzupełnieniem i rozwinięciem tematu montessoriańskich urodzin. Wtedy poruszamy pojęcie czasu, ucieleśniając to w doświadczeniu okrążania świecy tyle razy, ile Ziemia okrążyła słońce od narodzin dziecka. Jubilat/tka okrąża z globusem w ręce świecę – symbol Słońca, a wszyscy śpiewają w tym czasie piosenkę:
    Musi minąć cały jeden długi rok,
    Zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg…
  2. Możesz też każdy z etapów linii życia omówić i potraktować oddzielnie (ale już po ułożeniu całej linii w myśl zasady od ogółu do szczegółu).
  3. Możecie też spróbować zrobić książeczkę z rysunkami. Dzieci mogą narysować siebie w roli bobasa, pierwszą jazdę na rowerze, albo narysować linię życia mamy, taty, dziadka.
  4. Możesz poprosić o nagrania wywiadów z dziadkami, a wspólnie wymyślicie pytania (np. w co lubiłaś się bawić babciu w szkole?) lub zaprosić do zaprezentowania swojej linii życia bliskich dzieci. Dla młodszych dzieci opowieści jak dorośli byli mali są często zaskakujące (to babcia skakała i stłukła kolano jak ja?) i przybliżają pojęcie czasu.
  5. Wreszcie rozwiń temat z Linii życia człowieka o temat przyszłości. Porozmawiajcie o planach, o marzeniach dzieci, o tym co może wydarzyć się w bliskiej przyszłości (co na obiad?) i tej trochę późniejszej – o tym co chcieliby robić i kim chcieli zostać w przyszłości. Materiały znajdziesz tutaj
  6. Linia życia człowieka jest dobrym wstępem do kolejnego tematu: Czym jest przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.

A jeśli masz swój własny pomysł na przedstawienie linii życia napisz do nas, umieścimy Twoja lekcję na blogu. Z pewnością ktoś skorzysta z Twojego pomysłu ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *