Opublikowano Dodaj komentarz

Szeregowanie – Ćwiczenia logicznego myślenia dla dzieci

Ćwiczenia logicznego myślenia dla dzieci – szeregowanie

Szeregowanie

Gdy dziecko ustawia klocki i szuka największego, a potem mniejszego i jeszcze mniejszego – nie tylko się bawi, ale ćwiczy intensywnie lewą półkulę mózgu, znaną jako „językowa”. Szeregowanie to właśnie jedno z ćwiczeń, które aktywizuje lewą półkulę, a ta odgrywa kluczową rolę nie tylko w przetwarzaniu i tworzeniu mowy, ale także w nauce reguł społecznych, języków obcych oraz myśleniu logicznym i analitycznym. Zobacz jakie karty do szeregowania znajdziesz w naszym sklepie – kliknij tutaj

W trakcie ćwiczeń szeregowania dziecko wykonuje wiele złożonych operacji umysłowych:

1. Dostrzega szczegóły, podobieństwa i różnice
Dziecko uczy się dostrzegać, co łączy, a co odróżnia poszczególne elementy. Może zauważyć, że dwa klocki mają ten sam kolor, ale różnią się wielkością, lub że na dwóch obrazkach znajduje się ten sam przedmiot, ale w innej pozycji. Te umiejętności są kluczowe nie tylko dla szeregowania, ale też dla późniejszych zadań edukacyjnych, takich jak nauka liter i cyfr, gdzie precyzyjne dostrzeganie różnic (np. między literami „b” i „d”) jest niezwykle ważne.

2. Wyodrębnia reguły
W trakcie szeregowania dziecko zaczyna dostrzegać pewne wzorce i zasady, które rządzą układaniem elementów. Na przykład, może zauważyć, że klocki lub obrazki można ułożyć od najmniejszego do największego, lub odwrotnie. Uczenie się rozpoznawania i stosowania takich reguł jest fundamentem dla rozwoju logicznego myślenia. Dziecko zaczyna rozumieć, że świat funkcjonuje według określonych zasad, które powoli odkrywa i wykorzystuje.

3. Przetwarza informacje zgodnie z kierunkiem czytania i pisania
Zgodnie z kierunkiem czytania i pisania w językach europejskich, dodajmy. Układając elementy w określonym porządku, dziecko przyzwyczaja się do tego naturalnego kierunku, co ułatwia późniejszą naukę czytania i pisania. Dziecko zaczyna intuicyjnie odczuwać, że zdania, teksty, a nawet liczby mają swoją logikę układu, która ma znaczenie.

4. Doskonali umiejętności logicznego i analitycznego myślenia
Podczas szeregowania dziecko nie tylko uczy się rozpoznawania elementów i reguł, ale również trenuje myślenie logiczne. Na przykład, gdy próbuje ustalić, który element powinien pojawić się jako następny w szeregu, musi zastosować logikę (jeśli klocek jest coraz większy, następny powinien być jeszcze większy czy mniejszy) Takie myślenie rozwija zdolność do rozwiązywania problemów, planowania, przewidywania następstw i tworzenia logicznych ciągów. To umiejętności, które będą niezwykle ważne w edukacji szkolnej i w życiu codziennym.

Dlaczego warto ćwiczyć szeregowanie?

Takie ćwiczenia i zabawy są bardzo pomocne dla dzieci z problemami w rozwoju mowy, dysleksją, trudnościami z koncentracją, czytaniem i pisaniem. Są doskonałym treningiem i zabawą dla wszystkich dzieci, niezależnie od tych trudności: wspierają rozwój ośrodków mowy i zachęcają dzieci do samodzielnej, aktywnej pracy.

Jak możesz rozwijać zabawy w szeregowanie?

Zwykle ćwiczenia szeregowania przebiegają w trzech etapach: powtarzanie, kontynuowanie i uzupełnianie – aż do samodzielnego działania.

Dla malutkiego dziecka przygotuj zestaw z 3- 4 elementów, stopniowo zwiększając ich liczbę. Używając kart wybierz trzy pierwsze lub trzy ostanie albo trzy bardzo różniące się od siebie z początku, środka i końca szeregu.

Powtarzanie: Na początek możesz przygotować dwa identyczne zestawy elementów. Dorosły układa wzorzec, a dziecko obserwuje i odwzorowuje go. Możesz też najpierw ułożyć całość, a następnie złożyć i poprosić dziecko, by ułożyło od początku. Wtedy wystarczy jeden zestaw elementów. Dzieci lubią uczyć się od dzieci – możesz poprosić więc o pokazanie zabawy starsze dziecko.

Kontynuowanie: Rodzic, nauczyciel/terapeuta układa początek szeregu (np. 2 obrazki), a następnie zachęca dziecko do jego kontynuacji. Zwykle starsze dzieci zaczynają od tej zabawy.

Uzupełnianie: Ułóż szereg z kilku obrazków, a potem usuń jeden z nich. Poproś dziecko, aby uzupełniło brakujący element w odpowiednim miejscu. Możecie się bawić w ten sposób wyjmując i uzupełniając kilka obrazków, gdy dziecko sobie dobrze radzi.

Samodzielne układanie: Dziecko samodzielnie układa szereg.

Zabawy z szeregowaniem możesz zacząć już z dzieckiem w wieku około 2 lat. Dla maluszka przygotuj materiał konkretny: klocki, piłeczki, kubeczki itp. Możesz użyć do tego np. trzech bardzo różniących się klocków różowej wieży albo trzy cylindry z całego bloku cylindrów. Ze starszym dzieckiem od 3 lat możesz działać z kartami stopniowo przechodząc do bardziej abstrakcyjnych obrazków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *